5th Grade Multiplication Worksheet

Money Math: Practice Finding Totals

Money Math: Practice Finding Totals

Can your child ring up the total price? By multiplying the number of goods by the cost of each item, she'll come up with the total amount each customer must pay. This worksheet gives her a proper introduction to everyday math, and helps her gives her multiplication muscles a healthy work-out, too.

Check out the rest of the Money Math series for even more great practice!

See in a set (8)View answers
Add to collection
Assign digitally
Subject
View aligned standards

Related Guided Lesson

Multiplication 3

3 online games
8 online exercises
5 printable worksheets
View Guided Lesson
Grade
Fifth Grade
Subject Math
Multiplication