Worksheet

Which Costs More? Learning About Value #1

Which Costs More? Learning About Value #1

Comparing things and understanding similarities and differences is a key first grade skill. Your child has probably practiced comparing objects based on size and shape, but has she studied value? Help her understand what value means by asking her to compare each pair of objects, then circle the one that's more valuable.

For more value practice, check out Learning About Value #2.

Add to collection
Assign digitally
Grade
Subject
View aligned standards
No standards associated with this content.

Related Guided Lesson

Comparing Numbers 2

4 online games
1 song video
1 interactive story
5 printable worksheets
View Guided Lesson