Worksheet

How Much for That Cookie?

How Much for That Cookie?

Cookies cost money! Your kid will enjoy finding the price of each cookie and figuring out how to subtract the cost from the amount of money available. With simple equations, this set of money math problems preps your child for real-world transactions—some of which involve real cookies!

Add to collection
Assign digitally
Grade
Subject
View aligned standards
No standards associated with this content.

Related Guided Lesson

Subtraction 2

13 online games
1 song video
1 interactive story
5 printable worksheets
View Guided Lesson