Worksheet

How Much Does It Cost? #1

How Much Does It Cost? #1

Little shoppers, here's a coin-counting challenge! Add up the coins to find out how much each of these items costs. Your child will practice adding different coins together, an important skill he'll use for the rest of his life.

Add to collection
Assign digitally
Grade
Subject
View aligned standards
No standards associated with this content.

Related Guided Lesson

Addition 2

12 online games
1 song video
1 interactive story
5 printable worksheets
View Guided Lesson